Френски макарони
Тези фини слепени сладки имат много дълга история. Спорен е въпросът от къде точно произлизат Италия, Франция или пък Персия? Именно персите пренасят бадемите в Италия през Сицилия. Има много теории и за произхода на името (от гръцката makaria - ритуална погребална сладка, или от италианската диалектна maccare – счуквам, или от венецианската macarone - фино тесто. По начало те били най обикновени бадемови сладки, докато някъде през 1830-те в Париж сладкарят Пиер Дефонтен е решил да съедини две сладки в една с шоколадов ганаш, марципан или конфитюр. Така се появявил "le macaron Рarisien".
Останала съм с впечатлението, че макароните са страшилището на всички сладкари, които творят у дома си. Провалите, от които повечето се притесняваме първият път - да не се напукат отгоре,да не останат без "крачета", да не се отлепят... е изпълних ги всичките. В пространството е пълно с видеа и статии, със съвети, тайни и магии за успешно изпичане на макарони. Според мен не трябва приготвянето им да се превръща в наказание, а да се ограничи притока на информация и да се спазват основните инструкции, както при всяка друга рецепта. Вкусът е чудесен, но нямат вид на какъвто и да е макарон-особено френски. За втория опит се придържах към същата рецепта, по която претърпях неуспех : 100гр. белтъци(белтъците от 3 яйца) 110 гр. бадемово брашно
200 гр. пудра захар
40 гр. захар
Щипка сол Бях сигурна, че проблема е или в техниката, или в изпичането. Предвидливо се бях заредила със смлени бланширани бадеми от Лидл(нови са в асортимента). Една идея по-едри са от бадемовото брашно и доста по-евтини. Решението е допълнително смилане в чопъра и пресяване.
И така...първата стъпка е пресяването на сухите съставки в обща купа.
Пудрата захар трябва също да се пресява, не е кой знае каква загуба на време и ще е сигурно, че в изделието ще попадне само пудрата.
В 90% от статиите, които изчетох пише, че белтъците трябва да са престояли 2-3 дни в хладилник, преди да се пристъпи към действие.
Аз не спазих тази инструкция и въпреки това постигнах желания резултат. След като ги разделих от жълтъците, ги оставих на стайна температура около 2 часа. Белтъците се разбиват на сняг с щипка сол в идеално суха купа. След това се добавя кристалната захар и разбиването продължава 8-10 минути. Сместа трябва да е лъскава, с твърди връхчета.
Когато е постигната точната консистенция, по желание се добавя боята и се разбърква, за да се оцвети добре.
Следва разбъркването на сухите съставки с белтъците. Това се извършва с шпатула, при постепенно прибавяне на брашното и пудрата захар към белтъчната смес, като се загребва от стените на купата към центъра.
Това действие се повтаря около 60 пъти, когато сместа е добре разбъркана с нея трябва да можем да оформим "8".
Сместа се прехвърля в пош и се шприцоват еднакви по размер кръгчета - с диаметър около 3см. върху хартия за печене като се спазва разстояние от 2см. между тях.
Коментари
Публикуване на коментар